Kiedy kilka miesięcy temu Dariusz Krokoszyński i Dariusz Badowski opowiedzieli o swoich przykrych doświadczeniach z dzieciństwa, w Świebodzinie mówiło się niemal wyłącznie o ich historiach.

Pierwszy był molestowany przez proboszcza parafii pw. św. Michała Archanioła i jednocześnie honorowego obywatela Świebodzina księdza Benedykta, drugi zgwałcony w murach paradyskiego seminarium przez późniejszego prałata i obecnego proboszcza parafii w Witnicy księdza Stanisława.

Obaj zdecydowali się opowiedzieć o swoich doświadczeniach wiele lat po tych tragicznych zdarzeniach.


Obaj wyjechali z kraju, obecnie mieszkają w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Teraz postanowili przyjechać do Polski, aby osobiście spotkać się z biskupem Stefanem Regmuntem.

Jednak wizyta w zielonogórskiej kurii miała bardzo oficjalny charakter.

Przed spotkaniem, biskup nie wyraził zgody na uczestnictwo przy przesłuchaniu dziennikarzom "Gazety Świebodzińskiej" i "Lubuskich Miast", mimo, że pokrzywdzeni o to wnosili.

Biskup Regmunt w obecności członków sądu biskupiego, pierwszego wysłuchał Dariusza Krokoszyńskiego. Mężczyzna po kilkudziesięciu minutach rozmowy wrócił mocno zdenerwowany trzymając w ręce protokół z przesłuchania.

Krokoszyński szczegółowo opowiadał o wydarzeniach sprzed lat, o tym, co zrobił mu ksiądz Benedykt.

Ze strony przedstawiciela kościoła, co chwilę słyszał gotową formułkę, że "Kongregacja Nauki Wiary mówi..." Odniósł wrażenie, że podczas spotkania nie było za grosz ludzkiego spojrzenia na problem molestowania i zrozumienia ofiary tego haniebnego czynu.

W związku ze śmiercią sprawcy, Krokoszyński nie może liczyć nawet na zwykłe i jakże, wydawałoby się, oczywiste i potrzebne słowo "przepraszam" od władz diecezji, na terenie której doszło do molestowania.

Dariusz Badowski składał swoje zeznania jako drugi. Tu również było bardzo oficjalnie. Mężczyzna usłyszał, że odpowiedź biskupa na stawiane zarzuty wobec księdza Stanisława, otrzyma na piśmie w ciągu miesiąca.

Po indywidualnych rozmowach biskup Regmunt starał się stworzyć nieco luźniejszą atmosferę i zdecydował się na rozmowę z ofiarami księży, dziennikarzami i osobami, które im towarzyszyły. Dyskusja nie zeszła jednak nawet przez chwilę na ten drażliwy dla kościoła temat.

Obaj poszkodowani wracali do Świebodzina z poczuciem braku zrozumienia. - Tego się, niestety, spodziewaliśmy - mówili obaj.

Kilka dni po spotkaniu z biskupem Dariusz Badowski i Dariusz Krokoszyński pojechali do Warszawy na konferencję zorganizowaną przez Fundację "Nie lękajcie się", aby spotkać się z założycielami fundacji, poznać inne ofiary pedofilii, a także porozmawiać z prawnikami i psychologami o swoich przypadkach.

Można się zastanawiać, po co po tylu latach ofiary drążą temat..? Po pierwsze liczą na sprawiedliwość. Jednak najważniejsze są powody psychologiczne.

Jak tłumaczyła warszawska psycholog Maria Rotkiel, trauma, jakiej doświadczają ofiary, wiąże się ściśle z utratą równowagi psychofizycznej. Następstwem jest kryzys, a w najgorszych przypadkach transkryzys. Ten stan może trwać do końca życia.

Pozornie normalne funkcjonowanie jest przerywane gorszymi momentami. Objawiają się one stanami depresyjnymi, lękowymi, fobiami, a jeśli trauma jest związana z osobą ważną dla ofiary, także fobiami społecznymi.

- Praca z ofiarami przemocy to jedno z największych wyzwań dla psychologa-terapeuty - mówiła Maria Rotkiel na konferencji poświęconej ofiarom pedofilii. Jak wspomniała psycholożka, jest wiele nurtów terapii, jednak wszystkie mają wspólny mianownik. Jest nim pomoc w odzyskaniu równowagi, kontroli, godności i bezpieczeństwa.

Warto zaznaczyć, że Dariusz Krokoszyński i Dariusz Badowski nie przeszli żadnej terapii. W czasach, kiedy stali się ofiarami, nie było nawet pojęcia pedofilii, więc o żadnej terapii nie było nawet mowy.

--
Opr. Ewa Wójcik, fot. Waldemar Roszczuk

 

{fcomment}

Złodzieje ukradli 60 metrów przewodów miedzianych należących do jednej ze spółek kolejowych. By ułatwić sobie kradzież, wynajęli koparkę

Do kradzieży doszło na terenie powiatu świebodzińskiego nieopodal linii kolejowej Bucze - Toporów. Przewody znajdowały się w specjalnych korytach, do których prowadziły włazy zasypane ziemią. Sprawcy, by ułatwić sobie kradzież wynajęli koparkę z operatorem.

Trwają zatrzymania osób podejrzanych o udział w procederze wyłudzania podatku VAT na podstawie fikcyjnych faktur

Sprawa wyszła na jaw we wrześniu ubiegłego roku. Na podstawie zgromadzonych materiałów dowodowych ujawniono funkcjonowanie grupy przestępczej na terenie kilku województw w tym lubuskiego.

Zarzuty dla 26-latka za spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu i znęcanie się nad dwuletnią dziewczynką

Prokuratorzy i policjanci z Gorzowa Wlkp. ustalają przyczyny i okoliczności związane ze stanem zdrowia dwuletniej dziewczynki, który przez lekarzy określany jest jako ciężki.

Czworonożny funkcjonariusz w szeregach krośnieńskiej policji

Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, a dla policjantów, wiernym partnerem w służbie. Od niedawna krośnieńską policję wspiera kolejny czworonożny funkcjonariusz - owczarek niemiecki Kanton. Jego przewodnikiem jest sierż. szt. Tomasz Więzowski.

Działania "Bus i Truck" na drogach powiatu świebodzińskiego

Świebodzińscy policjanci wspólnie z Inspekcją Transportu Drogowego prowadzili działania kontolne na drogach powiatu świebodzińskiego.

Policja szuka właściciela agregatu prądotwórczego, któremu urządzenie wypadło na drogę z jadącego pojazdu

Do zdarzenia doszło w poniedziałek nad ranem na rondzie Solidarności w Świebodzinie. Agregat spadł ze skrzyni transportowej białego busa jadącego ulicą Konarskiego w kierunku ronda.

Gmina Skąpe. Na pograniczu powiatu świebodzińskiego i krośnieńskiego dokonano nielegalnej wycinki drzew [Zdjęcia]

Wycinkę drzew i krzewów przy drodze powiatowej pomiędzy Węgrzynicami a Gryżyną rozpoczęto we wtorek 14 marca - wynika z pisma, które wpłynęło do naszej redakcji.

Wyróżnienia dla lubuskich policjantów za sportowe osiągnięcia

Wojewoda i Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wlkp. wyróżnili lubuskich policjantów za wybitne osiągnięcia sportowe na arenie krajowej i międzynarodowej.

SECO/WARWICK patentuje przełomowe rozwiązanie z dziedziny obróbki cieplnej metali dla najbardziej wymagających przemysłów, w tym lotniczego

Zespół inżynierów świebodzińskiej firmy SECO/WARWICK zaprojektował innowacyjny sposób ciągłej kontroli nagrzewu i chłodzenia, podczas całego cyklu w wielokomorowych piecach próżniowych. Jest to unikalne na skalę światową rozwiązanie technologiczne, które może zrewolucjonizować proces obróbki cieplnej i podnieść, już bardzo wysokie wymagania sektora lotniczego.

Powiadom nas o ważnym wydarzeniu w Twojej okolicy, o problemach, które pojawiły się w Twoim środowisku... Przekaż nam swoje uwagi lub napisz artykuł dla Portalu, prześlij nam ciekawe zdjęcia, podziel się swoimi zainteresowaniami. Czekamy na Ciebie!

Czerwone światło w eWUŚ to już nie problem...

Dzięki znowelizowanej ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych osoby, które nie były zgłoszone do ubezpieczenia a spełniały przesłanki do bycia ubezpieczonym nie będą musiały zwracać poniesionych przez...
Strzelanina na Polach Elizejskich w Paryżu

W czwartek wieczorem doszło do strzelaniny na Polach Elizejskich w ósmej dzielnicy Paryża. W wyniku strzelaniny zginął policjant i jeden z zamachowców.