Kiedy kilka miesięcy temu Dariusz Krokoszyński i Dariusz Badowski opowiedzieli o swoich przykrych doświadczeniach z dzieciństwa, w Świebodzinie mówiło się niemal wyłącznie o ich historiach.

Pierwszy był molestowany przez proboszcza parafii pw. św. Michała Archanioła i jednocześnie honorowego obywatela Świebodzina księdza Benedykta, drugi zgwałcony w murach paradyskiego seminarium przez późniejszego prałata i obecnego proboszcza parafii w Witnicy księdza Stanisława.

Obaj zdecydowali się opowiedzieć o swoich doświadczeniach wiele lat po tych tragicznych zdarzeniach.


Obaj wyjechali z kraju, obecnie mieszkają w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Teraz postanowili przyjechać do Polski, aby osobiście spotkać się z biskupem Stefanem Regmuntem.

Jednak wizyta w zielonogórskiej kurii miała bardzo oficjalny charakter.

Przed spotkaniem, biskup nie wyraził zgody na uczestnictwo przy przesłuchaniu dziennikarzom "Gazety Świebodzińskiej" i "Lubuskich Miast", mimo, że pokrzywdzeni o to wnosili.

Biskup Regmunt w obecności członków sądu biskupiego, pierwszego wysłuchał Dariusza Krokoszyńskiego. Mężczyzna po kilkudziesięciu minutach rozmowy wrócił mocno zdenerwowany trzymając w ręce protokół z przesłuchania.

Krokoszyński szczegółowo opowiadał o wydarzeniach sprzed lat, o tym, co zrobił mu ksiądz Benedykt.

Ze strony przedstawiciela kościoła, co chwilę słyszał gotową formułkę, że "Kongregacja Nauki Wiary mówi..." Odniósł wrażenie, że podczas spotkania nie było za grosz ludzkiego spojrzenia na problem molestowania i zrozumienia ofiary tego haniebnego czynu.

W związku ze śmiercią sprawcy, Krokoszyński nie może liczyć nawet na zwykłe i jakże, wydawałoby się, oczywiste i potrzebne słowo "przepraszam" od władz diecezji, na terenie której doszło do molestowania.

Dariusz Badowski składał swoje zeznania jako drugi. Tu również było bardzo oficjalnie. Mężczyzna usłyszał, że odpowiedź biskupa na stawiane zarzuty wobec księdza Stanisława, otrzyma na piśmie w ciągu miesiąca.

Po indywidualnych rozmowach biskup Regmunt starał się stworzyć nieco luźniejszą atmosferę i zdecydował się na rozmowę z ofiarami księży, dziennikarzami i osobami, które im towarzyszyły. Dyskusja nie zeszła jednak nawet przez chwilę na ten drażliwy dla kościoła temat.

Obaj poszkodowani wracali do Świebodzina z poczuciem braku zrozumienia. - Tego się, niestety, spodziewaliśmy - mówili obaj.

Kilka dni po spotkaniu z biskupem Dariusz Badowski i Dariusz Krokoszyński pojechali do Warszawy na konferencję zorganizowaną przez Fundację "Nie lękajcie się", aby spotkać się z założycielami fundacji, poznać inne ofiary pedofilii, a także porozmawiać z prawnikami i psychologami o swoich przypadkach.

Można się zastanawiać, po co po tylu latach ofiary drążą temat..? Po pierwsze liczą na sprawiedliwość. Jednak najważniejsze są powody psychologiczne.

Jak tłumaczyła warszawska psycholog Maria Rotkiel, trauma, jakiej doświadczają ofiary, wiąże się ściśle z utratą równowagi psychofizycznej. Następstwem jest kryzys, a w najgorszych przypadkach transkryzys. Ten stan może trwać do końca życia.

Pozornie normalne funkcjonowanie jest przerywane gorszymi momentami. Objawiają się one stanami depresyjnymi, lękowymi, fobiami, a jeśli trauma jest związana z osobą ważną dla ofiary, także fobiami społecznymi.

- Praca z ofiarami przemocy to jedno z największych wyzwań dla psychologa-terapeuty - mówiła Maria Rotkiel na konferencji poświęconej ofiarom pedofilii. Jak wspomniała psycholożka, jest wiele nurtów terapii, jednak wszystkie mają wspólny mianownik. Jest nim pomoc w odzyskaniu równowagi, kontroli, godności i bezpieczeństwa.

Warto zaznaczyć, że Dariusz Krokoszyński i Dariusz Badowski nie przeszli żadnej terapii. W czasach, kiedy stali się ofiarami, nie było nawet pojęcia pedofilii, więc o żadnej terapii nie było nawet mowy.

--
Opr. Ewa Wójcik, fot. Waldemar Roszczuk

 

{fcomment}

Wybory do Rady Młodych Samorządowców Gminy Zbąszynek

Burmistrz Zbąszynka w ramach aktywizacji samorządowej młodzieży zarządził wybory do Rady Młodych Samorządowców, która ma pełnić rolę grupy doradczej Burmistrza.

Lubuscy policjanci rozpracowali zorganizowaną grupę przestępczą

Funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. zatrzymali trzy osoby podejrzane o przestępstwa narkotykowe i udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Dwóch mężczyzn i kobieta, mieszkańcy Gorzowa Wlkp., usłyszeli zarzuty i decyzją sądu zostali aresztowani. Sprawa jest rozwojowa.

Przejęcie przez batalion logistycznej 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej tradycji 57 Pułku Piechoty Wielkopolskiej Karola II Króla Rumunii

W Poznaniu odbyły się uroczystości związane z przejęciem przez batalion logistyczny Wielkopolskiej Brygady tradycji 57 Pułku Piechoty Wielkopolskiej Karola II Króla Rumunii.

Wpadka lubelskiego IPN - Szef UB na wystawie w gronie żołnierzy wyklętych

Na organizowanej przez lubelski IPN wystawie przez przeoczenie historyków instytutu znalazł się portret Czesława Boreckiego - wysokiego funkcjonariusza UB w Łodzi i Zielonej Górze.

SMS wysłany do przypadkowej osoby przyczynił się do ocalenia życia młodego mężczyzny

Właściwa reakcja mieszkańca Lublina oraz sprawne działanie lubelskich, lubuskich i wielkopolskich policjantów uchroniło młodego mężczyznę od targnięcia się na własne życie.

Trwa nabór wniosków do konkursu "Najpiękniejsza Wieś Lubuska 2017"

Trwa nabór wniosków do ósmej edycji konkursu "Najpiękniejsza Wieś Lubuska". Wnioski można składać do 18 maja. Po tym terminie specjalna komisja dokona wyboru dziesięciu najlepszych zgłoszeń, po czym jury w terenie zapozna się i oceni walory uczestniczących w konkursie wsi.

Nowe autobusy miejskie dla mieszkańców Gorzowa Wielkopolskiego

Zarząd Województwa Lubuskiego przyznał dofinansowanie na realizację projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020 pod nazwą "System zrównoważonego transportu miejskiego w Gorzowie Wielkopolskim - tabor autobusów”.

Poradnik "Biało-Czerwona" z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Drugiego maja przypada Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej - święto ustanowione w 2004 roku. Dzień w którym Polacy podkreślają poczucie tożsamości narodowej, wywieszając barwy biało-czerwone.

Wzrosną pensje pracowników wojska

Decyzją ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza od maja br. wzrosnie wynagrodzenie pracowników resortu obrony narodowej. W tym roku na ten cel przeznaczono ponad 110 mln złotych.

Powiadom nas o ważnym wydarzeniu w Twojej okolicy, o problemach, które pojawiły się w Twoim środowisku... Przekaż nam swoje uwagi lub napisz artykuł dla Portalu, prześlij nam ciekawe zdjęcia, podziel się swoimi zainteresowaniami. Czekamy na Ciebie!

Dwudziestu policjantów złożyło ślubowanie

Dziś po wypowiedzeniu słów policyjnej roty, w szeregi lubuskiego garnizonu wstąpiło dwudziestu funkcjonariuszy. Za kilka dni zostaną skierowani na szkolenie podstawowe, by za klika miesięcy móc pełnić służbę w macierzystych jednostkach.