Ewakuacja pensjonariuszy i pracowników Domu Pomocy Społecznej w Zielonej Górze

Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak podjął decyzję o ewakuacji pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej „Dom Kombatanta” w Zielonej Górze, w którym wykryto ponad dziewięćdziesiąt przypadków zakażeń wśród pracowników i personelu.

Dom Pomocy Społecznej „Dom Kombatanta” w Zielonej Górze dysponuje ogółem 188 miejscami. Przeznaczony jest dla osób w podeszłym wieku z liczbą miejsc rzeczywistych 120 oraz osób przewlekle somatycznie chorych z liczbą miejsc rzeczywistych 68 z zachowaniem pierwszeństwa kompetencji kombatanckich.

24 września br. wykonano wymazy wszystkim pracownikom DPS, a 25 września br. wszystkim mieszkańcom. Stwierdzono zakażenie u 32 mieszkańców (bezobjawowi) i 15 pracowników. Na DPS i wszystkich pracowników świadczących pracę została nałożona kwarantanna.

2 października br. wykonano ogółem 162 wymazy, tj. wszystkim mieszkańcom ujemnym (139) i pracownikom, którzy zdecydowali się odbywać kwarantannę w miejscu pracy, dodatkowo przebadano wolontariuszy.

Obecnie zakażonych jest 72 pensjonariuszy DPS oraz 26 pracowników. 59 pracowników zostało objętych kwarantanną.

4 października br. odbyło się kolejne posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w związku z sytuacją epidemiologiczną w DPS "Dom Kombatanta" w Zielonej Górze. W posiedzeniu uczestniczyła Justyna Pawlak, Dyrektor departamentu pomocy i integracji społecznej MRPiPS. Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak podjął decyzję o ewakuacji pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej „Dom Kombatanta” w Zielonej Górze. Decyzja związana jest z bardzo trudną sytuacją epidemiczną i dużą ilością zakażeń w placówce. Dodatkowo brakiem możliwości zabezpieczenia odpowiedniej ilości personelu do opieki nad pensjonariuszami.

Plan ewakuacji mieszkańców DPS „Dom Kombatanta”. opracowano podczas posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które odbyło się w 3 października br. Podjęto decyzję o likwidacji ogniska poprzez przeniesienie pensjonariuszy do placówek leczniczych.

4 października br. przetransportowano 64 osoby dodatnie, do szpitala w Gorzowie Wlkp., przy ul. Walczaka, który zabezpiecza łóżka COVID-19 jako szpital II stopnia gotowości.

Od 5 października br. osoby z wynikiem ujemnym będą transportowane do szpitala pulmonologiczno - kardiologicznego w Torzymiu, a w przypadku wyczerpania wolnych łóżek, brany jest pod uwagę szpital w Drezdenku.

Podczas konferencji prasowej, Wojewoda podkreślił, że do podjęcia decyzji o ewakuacji placówki przyczyniło się wykrycie wśród pensjonariuszy i personelu kolejnych 52 zakażonych osób oraz brak pracowników do opieki nad mieszkańcami DPS-u.

- W Zielonej Górze trwają działania koordynowane przez dyrektora wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego. Wspierają nas służby, a działania są dokładnie zaplanowane. W pierwszym rzucie przewozimy 69 zakażonych osób do szpitala w Gorzowie Wielkopolskim. Wśród nich jest 25 pacjentów leżących i wymagających największej opieki. Ewakuacja już się rozpoczęła - zaznaczył wojewoda.

- Naszym zadaniem jest zabezpieczenie finansowania szpitali i będziemy je realizowali - zapewnił dyrektor lubuskiego NFZ-u, który przeprowadził pierwsze rozmowy z dyrektorem szpitala w Gorzowie Wielkopolskim.

Wojewoda podkreślił również, że wzrost zachorowań może spowodować objęcie Zielonej Góry i Gorzowa Wielkopolskiego żółtą strefą.

Mężczyzna odpowie za szereg przewinień, których dopuścił się kierując pojazdem

Na wniosek prokuratura, świebodziński sąd aresztował 27-latka za szereg przewinień, których dopuścił się kierując pojazdem. Niebawem mężczyzna odpowie za niezatrzymanie się do kontroli drogowej, kierowanie pojazdem pomimo sądowego zakazu, narażenie na niebezpieczeństwo funkcjonariusza policji poprzez usiłowanie zepchnięcia radiowozu z drogi, a...

Uruchomiono nowy terminal lotniczy w Berlinie

31 października br. został uruchomiony nowy Terminal na lotnisku Berlin Brandenburg Airport im. Willy Brandta. Regularny ruch lotniczy rozpoczął się wieczorem, zgodnie z rozkładem lotów.

Mężczyzna odpowie za szereg przewinień, których dopuścił się kierując pojazdem

Na wniosek prokuratura, świebodziński sąd aresztował 27-latka za szereg przewinień, których dopuścił się kierując pojazdem. Niebawem mężczyzna odpowie za niezatrzymanie się do kontroli drogowej, kierowanie pojazdem pomimo sądowego zakazu, narażenie na...

Minister Finansów Brandenburgii proponuje Polakom pobyt w kraju związkowym

Od 27 marca br. Polacy pracujący za granicą, po jej przekroczeniu będą musieli przejść obowiązkową 14-dniową kwarantannę. W efekcie Minister Finansów Brandenburgii proponuje Polakom pracującym za Odrą, by - po...

Guzik Katyński - znak wspólnej pamięci o Tych, którzy zginęli

W związku z przypadającą 80. rocznicą zbrodni katyńskiej, Biuro Edukacji Narodowej IPN przygotowało nową edycję Guzika Katyńskiego, jako symbolu pamięci. Guzik jest przypinką, która formą i kształtem symbolizuje guziki z...

Pierwszy w Polsce sprzęt do hipotermii leczniczej w karetkach neonatologicznych w Poznaniu, Bydgoszczy i Zielonej Górze

Dzięki współpracy Generali Polska, fundacji The Human Safety Net oraz Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, ruszył pierwszy w Polsce projekt zastosowania hipotermii leczniczej w transporcie neonatologicznym. Noworodki z...

Kiedy choruje umysł…

Celem Międzynarodowego Dnia Zdrowia Psychicznego, obchodzonego 10 października jest zwiększanie świadomości społecznej, rozpowszechnianie informacji na temat zdrowia psychicznego oraz walka ze stereotypami. Chociaż najbardziej znanymi zaburzeniami psychicznymi są depresja i schizofrenia...

Mieszkaniec powiatu świebodzińskiego chcąc zainwestować w kryptowalutę udostępnił oszustowi dane do swojego konta w banku

Blisko siedemdziesiąt tysięcy złotych stracił mieszkaniec powiatu świebodzińskiego, chcąc zainwestować w bitcoiny, czyli kryptowalutę. Udostępnił dane do swojego konta oszustowi, a ten zaciągnął na niego zobowiązania.

Gmina Skąpe. W tragicznym wypadku zginęło pięć młodych osób

Prokurator Rejonowy w Świebodzinie poinformował o tragicznym wypadku, do którego doszło we wtorek (10 grudnia br.) nad ranem w pow. świebodzińskim. Do zbiornika wodnego przy drodze pomiędzy Ciborzem, a Skąpem...

Holandia rezygnuje z maseczek. Nie ma udowodnionej skuteczności

Holenderski rząd poinformował w środę, że nie będzie zalecał obywatelom noszenia maseczek w przestrzeni publicznej, by spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa, gdyż uważa, że ich skuteczność nie została udowodniona.

Copyright © Lubuskie Miasta. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Please publish modules in offcanvas position.