Internet zmienia pieskie życie, na lepsze...

Opiekunowe ze schroniska w Elblągu szukają nowego domu dla Niko - fot. materiały organizatoraSchroniska w Polce nie czekają na pomoc z założonymi rękami. W swoich działaniach coraz chętniej wykorzystują nieograniczone możliwości internetu. Uczestniczą w akcjach on-line, zamieszczają oferty adopcyjne w serwisach ogłoszeniowych, są aktywne na portalach społecznościowych.

Internetowa ofensywa powoduje zmianę nastawienia społeczeństwa do bezdomnych psów i w efekcie zmniejsza skalę tego zjawiska.

„Pilnie potrzebny kochający dom dla staruszka Merlina”, „Odczaruj los Sebka w Nowym Roku”, „Baks nadal czeka, aż ktoś go pokocha” - takie i setki innych podobnych ogłoszeń można znaleźć w serwisach ogłoszeniowych, tj. Tablica.pl. To jedna z wielu form „promocji”, jakie stosują od pewnego czasu schroniska.

Wszystko po to, aby zmienić los bezdomnych zwierząt.

- Internet jest jednym z głównych źródeł pozyskiwania i uzyskiwania informacji. Za pośrednictwem portali społecznościowych oraz blogów, prowadzonych przez osoby zainteresowane tematyką prozwierzęcą, docieramy do coraz większego grona osób - mówi Maja Bielecka z OTOZ Animals. - Na portalach społecznościowych, forach internetowych i blogach znaleźliśmy rzeszę ludzi dobrej woli. Za ich pośrednictwem znajdujemy nie tylko darczyńców, ale przede wszystkim osoby zainteresowane adopcją - dodaje.

Często decyzje o przygarnięciu konkretnego psa, zapadają po tym, jak przyszły właściciel zobaczy go na zdjęciu. Dlatego większość zwierząt przebywających w przytuliskach może się poszczycić bogatym portfolio fotograficznym.

Zdjęcia wraz z krótką historią i opisem usposobienia czworonoga trafiają do serwisów ogłoszeniowych - np. w serwisie Tablica.pl pod hasłem adopcje, można znaleźć blisko 5 tys. tego typu ofert. - Takie ogłoszenie to ważna reklama, dzięki której odzew na ogłoszenia jest większy - odwiedzają nas osoby zainteresowane adopcją konkretnego zwierzaka, upatrzonego w ogłoszeniu - mówi Maja Bielecka.

Pomaganie przez klikanie

Innym sposobem na wzbudzenie zainteresowania sytuacją bezdomnych czworonogów, są akcje społeczne organizowane w sieci. I chociaż zbiórki darów na rzecz schroniska to nic nowego, to zasięg jaki można osiągnąć dzięki działaniom on-line, pozwala uzyskać większy rozgłos oraz lepsze wyniki.

Przykładem takiego działania jest organizowana co roku akcja „Nakarm psa z Tablicą”, która z powodzeniem wykorzystuje system kliknięć w baner, przeliczając odwiedziny internautów na realną pomoc materialną.

- Mimo, że naszą akcję organizujemy już od kilku lat, to nadal cieszy się ona niesłabnącym zainteresowaniem. W trakcie czterech edycji internauci nakarmili już blisko 350 psów z 12. schronisk i „wyklikali” prawie 9 ton karmy - mówi Przemysław Klemczak z serwisu Tablica.pl.

Wirtualne karmienie psów jest jednak tylko pretekstem do zaprezentowania większej grupie odbiorców, podopiecznych schronisk, czekających na nowego właściciela.

- Osoba odwiedzająca stronę internetową akcji może zobaczyć zdjęcie zwierzaka, zapoznać się z jego historią oraz skontaktować się ze schroniskiem, jeśli będzie zainteresowana przygarnięciem czworonoga. Przy okazji każdej edycji kilkanaście psów w ten sposób trafia do nowych domów, a adopcją zainteresowane są nawet osoby z Norwegii, Szwecji czy Anglii - dodaje Przemysław Klemczak.

Tego typu akcje, oparte na niewielkim zaangażowaniu internautów, z jednej strony zaspokajają potrzebę dobroczynności (w końcu każdy może „kliknąć” w wirtualną kość i w ten sposób nakarmić psa), z drugiej dają szanse bezdomnym zwierzętom na poprawę ich losu.

Adopcja wirtualna, pomoc realna

Co mają jednak zrobić osoby, które bardzo chcą przygarnąć psa ale z różnych względów nie mogą tego zrobić? Mogą opiekować się wybranym zwierzakiem na odległość w ramach tzw. wirtualnej adopcji, która polega na finansowaniu potrzeb psa przez comiesięczne wpłaty na konto schroniska. Wysokość darowizny każde schronisko ustala indywidualnie, ale zazwyczaj jest to kwota 30 zł.

Osoby, które zdecydują się na wirtualną adopcję mają m.in. przywilej nadania psu imienia (jeśli jeszcze go nie posiada lub na swój obecny nie reaguje), otrzymują na bieżąco informacje o nim i zdjęcia, mogą go też odwiedzać i wyprowadzać na spacery.

--
Źródło: Korespondencja, Agata Majchrzak.

Nowe technologie w czasach pandemii

Przed pandemią Polacy przepracowywali ponad 1900 godzin rocznie. Dla porównania Niemcy spędzali w pracy o sześćset godzin mniej. W raporcie "Monitor Rynku Pracy" czytamy, że trzy czwarte Polaków pracowało w nadgodzinach, a ponad jedna trzecia robiła to co najmniej raz w tygodniu. Co gorsza 44 proc. osób, które pracowały ponad normę, twierdziły, że takie zachowanie w ich środowisku są na porządku dziennym. Gdy przyszła pandemia wszyscy musieli wyhamować i nauczyć się pracować zdalnie. Okazało się, że nowe technologie, a zwłaszcza te narzędzia, które wyręczają nas w codziennych, rutynowych i powtarzalnych czynnościach pozwalają na oszczędność czasu.

Trwa remont ul. Zjednoczenia. Czy omijanie zielonogórskiej arterii ma sens?

Od września trwają prace remontowe na ul. Zjednoczenia w Zielonej Górze. Zgodnie z założeniami, przebudowa tej arterii trwać ma do 18 grudnia br. Do tego czasu, kierowcy będą musieli liczyć się z utrudnieniami w ruchu. Jednak, czy omijanie zielonogórskiej arterii ma sens? Sprawą zajęli się specjaliści z firmy Yanosik i belgijskiego Be-Mobile. Platforma Flow Check, z której korzystają, pozwala na zweryfikowanie...

Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze przejęła śledztwo w sprawie nieprawidłowości ujawnionych w zielonogórskim Domu Kombatanta

Prokurator Okręgowy w Zielonej Górze podjął decyzję o przejęciu śledztwa dotyczącego podejrzenia nieprawidłowości w sprawowaniu opieki nad pensjonariuszami Domu Pomocy Społecznej w Zielonej Górze oraz spowodowania zgonów dwojga pensjonariuszy.

Wysokie zagrożenie pożarowe w lasach

Według danych Instytutu Badawczego Leśnictwa istnieje wysokie zagrożenie pożarowe w lasach, także lubuskich. Poniżej załączamy odnośnik do mapy zagrożenia pożarowego lasu ustalanego zgodnie z metodą IBL przez jednostki organizacyjne Lasów...

Po pięć tysięcy złotych zapłacą mężczyźni, którzy złamali kwarantannę

Pierwsze decyzje o nałożeniu kar pieniężnych w kwocie po pięć tysięcy złotych zostały wydane przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Świebodzinie w związku z ujawnionymi przez Policję przypadkami niestosowania się...

Minister Finansów Brandenburgii proponuje Polakom pobyt w kraju związkowym

Od 27 marca br. Polacy pracujący za granicą, po jej przekroczeniu będą musieli przejść obowiązkową 14-dniową kwarantannę. W efekcie Minister Finansów Brandenburgii proponuje Polakom pracującym za Odrą, by - po...

Guzik Katyński - znak wspólnej pamięci o Tych, którzy zginęli

W związku z przypadającą 80. rocznicą zbrodni katyńskiej, Biuro Edukacji Narodowej IPN przygotowało nową edycję Guzika Katyńskiego, jako symbolu pamięci. Guzik jest przypinką, która formą i kształtem symbolizuje guziki z...

Pierwszy w Polsce sprzęt do hipotermii leczniczej w karetkach neonatologicznych w Poznaniu, Bydgoszczy i Zielonej Górze

Dzięki współpracy Generali Polska, fundacji The Human Safety Net oraz Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, ruszył pierwszy w Polsce projekt zastosowania hipotermii leczniczej w transporcie neonatologicznym. Noworodki z...

Kiedy choruje umysł…

Celem Międzynarodowego Dnia Zdrowia Psychicznego, obchodzonego 10 października jest zwiększanie świadomości społecznej, rozpowszechnianie informacji na temat zdrowia psychicznego oraz walka ze stereotypami. Chociaż najbardziej znanymi zaburzeniami psychicznymi są depresja i schizofrenia...

Mieszkaniec Świebodzina dokonał rozboju na stacji paliw w Sędzinku

Policjanci z Nowego Tomyśla zatrzymali sprawcę, który minionej nocy dokonał rozboju na stacji paliw w Sędzinku. Funkcjonariusze użyli broni, by zatrzymać uciekającego napastnika.

Gmina Skąpe. W tragicznym wypadku zginęło pięć młodych osób

Prokurator Rejonowy w Świebodzinie poinformował o tragicznym wypadku, do którego doszło we wtorek (10 grudnia br.) nad ranem w pow. świebodzińskim. Do zbiornika wodnego przy drodze pomiędzy Ciborzem, a Skąpem...

Holandia rezygnuje z maseczek. Nie ma udowodnionej skuteczności

Holenderski rząd poinformował w środę, że nie będzie zalecał obywatelom noszenia maseczek w przestrzeni publicznej, by spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa, gdyż uważa, że ich skuteczność nie została udowodniona.

Copyright © Lubuskie Miasta. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Please publish modules in offcanvas position.